POPIS NABÍZENÝCH SLUŽEB
PROFESIONÁLNÍ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ (vyšetření, odborná instruktáž, hloubkové čištění, čištění za pomoci přístrojů, leštění zubů)
Pro hloubkové čištění používám vysoce kvalitní nástroje - Double Gracey XP
Přístrojové odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku
Leštění zubů
Cílem první návštěvy bude pro mě důležitou součástí následné vzájemné spolupráce získání informací o vaší dosavadní orální péči, stravovacích navycích i pomůckách, které používáte. Zároveň si ujasním vaše představy o ošetření, váš celkový postoj ke zdraví, a zda jsem schopna splnit vaše očekávání.
Nezbytnou fází je vyšetření parodontu - závěsného aparátu zubu Za pomoci vyšetřovací sondy a rentgenových snímků. Zhodnotím stav vašich úst a doporučím vám postupy, které jsou potřebné pro jejich uzdravení a stabilizaci.
Profesionální čištění zubů je další nezbytnou fází, která se odvíjí od prvotního vyhodnoceného stavu vaší ústní dutiny.
Neméně důležitou součástí profesionálního čištění zubů je naučit klienta správnému postupu při provádění domácí ústní hygieny a také výběr správných pomůcek dle individuálních potřeb pacienta.
Kolik času ošetření trvá?
Doba potřebná k ošetření dentální hygienistkou je velice individuální, protože se odvíjí od stavu vaší dutiny ústní. Zpravidla trvá 30-60 minut.
Pacient, který správně zvládá techniku čištění zubů a pravidelně dochází na dentální hygienu, může v křesle strávit třeba jen půl hodiny. Pacient, který přichází poprvé a jeho parodont i celkový stav dutiny ústní je ve špatném stavu (zánět, poškozený závěsný systém, zápach z úst), může v křesle dentální hygienistky strávit postupně i několik hodin.
Jak často chodit a proč?
Frekvence návštěv u dentální hygienistky je individuální. Odvíjí se od stavu parodontu, přístupu pacienta ke svému orálnímu zdraví (každodenní pravidelná péče, používání doporučených pomůcek) a také od potřeb stomatologa, kterého by měl pacient navštěvovat 2x ročně.
Je doporučováno navštěvovat dentální hygienistku 2x ročně. Výjimkou však není ani návštěva jednou za tři měsíce. Při výborné péči postačí návštěva i 1x ročně.
Je dentální hygiena bolestivá?
Každý pacient má individuální citlivost, která se odvíjí od stavu jeho dutiny ústní. Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu, bývají často velmi citlivé. Proto může být pro některé pacienty ošetření nepříjemné. V případě extrémní citlivosti je možné se dohodnout se stomatologem (MUDr. Petrem Gottfriedem), který před výkonem profesionálního čištění provede lokální anestezii, která umožní bezbolestné ošetření.
Pravidelné návštěvy dentální hygienistky se tak postupně mohu stát příjemně stráveným časem s preventivním dopadem nejen na stav vaší dutiny ústní, ale celkového zdraví.
AIRFLOW (Pískování zubů)
K odstranění viditelných pigmentových skvrn na zubech používám účinnou technologii AIR FLOW. Používám přístroj PROPHYflex 4 of firmy KaVo CZ spol. s.r.o.
Jde o
unikátní řešení, které je založeno na velmi jemném pískování zubů a následném leštění.
Proces čištění je založen na vhánění vzduchu, vody a leštícího prášku
pomocí trysky do ústní dutiny pacienta. Hlavní čistící složkou je
modifikovaná soda bikarbonát upravená do mikrokuliček. Při kontaktu se
sklovinou dojde pouze k odstranění pigmentací, aniž by došlo k poškození
skloviny. Směs neobsahuje žádné ostré částice, které mohou poškozovat
sklovinu. Hlavní výhodou AIR-FlOW je, že ošetří i ty části vašich zubů, které nejsou běžným způsobem dostupné. Jde zejména o mezizubní prostory. Po pískování následuje vždy ošetření povrchu skloviny fluoridovým preparátem.
AIR-FLOW je součástí pravidelných tzv. "recallových návštěv." Pískování používám také před případným bělením, ať už ordinačním nebo domácím.
BĚLENÍ ZUBŮ od firmy BLANCONE
Produkty firmy BlancOne jsou k dispozici v několika variantách, včetně možnosti doplňkového domácího bělení.
Důležité upozornění pro pacienty: Před aplikací produktů firmy BlancOne je nutná návštěva v mé ordinaci a absolvování ošetření v rámci dentální hygieny.
Ve videu máte možnost vidět desítky spokojených pacientů, u kterých byla provedena dokumentace stavu zubů před ošetřením a následně po ošetření. U některých pacientů je změna opravdu markantní.
DENTÁLNÍ POMŮCKY
V rámci klinického nálezu v dutině ústní budou pacientovi v průběhu první návštěvy doporučeny odpovídající pomůcky dentální hygieny (správný zubní kartáček, mezizubní kartáčky, zubní nitě, pasty a jiné pomůcky). Zvládnutí správné techniky čištění zubů a pravidelné používání těchto pomůcek je nedílnou součástí léčby.
ORDINAČNÍ PRODEJ POMŮCEK
Cílem hygienistky v rámci prodeje dentálních pomůcek není finanční zisk, ale zajištění pomůcek "ušitých na míru" dle individuálních potřeb pacienta se kterými pacient může rovnou zahájit léčbu. Jejich výběr odpovídá prvotnímu vyšetření parodontu a jediným cílem je zlepšení celkového stavu dutiny ústní pacienta a jistota, že pacient používá právě ty pomůcky, které mu byly doporučeny. Měly by být cenově dostupné, a proto je můžete v mé ordinaci zakoupit za přijatelné ceny.
ZUBNÍ KARTÁČKY
Jeden z doporučovaných typů zubních kartáčků od firmy Curaprox
Správný zubní kartáček by měl mít malou hlavičku a rovný zástřih hustých vláken. Hlavička kartáčku se musí dostat do méně přístupných prostorů, například v zadní části chrupu. Často diskutovaným tématem je tvrdost štětin a jejich hustota.
Správný zubní kartáček tedy musí mít malou hlavičku. Pro dospělé je to asi 2 cm.
Velmi důležitá je informace o tvrdosti štětin a hustotě. Čím jsou štětiny měkčí, tím je kartáček lepší, šetrnější. Měkký zubní kartáček neporuší ochrannou vrstvu skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory zubů, kde zůstává zubní povlak nejčastěji.
Proč je důležitá vysoká hustota štětin? Čím jsou štětiny měkčí (tedy tenčí), tím více se jich na hlavičku kartáčku vejde. Čistící schopnost je vyšší, lépe masírují dásně a čistění je příjemnější. Někteří výrobci označují na kartáčku či obalu počet štětin. Ideální volbou jsou kartáčky s 3500 štětinami a výše, případně také označení ultra soft.
Nejefektivnější je rovné zastřižení
štětin kartáčku. Jakékoliv nepravidelnosti v zástřihu, zkřížená vlákna
či gumové masážní prvky nemají žádný funkční význam. Nejen, že nemají žádnou
prokazatelnou funkci, ale navíc mohou správné čištění zubů znemožňovat a poškodit dásně.
Rukojeť kartáčku by měla být pevná a rovná. Flexibilní prvky na rukojeti, které mají snížit vyvíjený tlak, jsou zbytečné.
MEZIZUBNÍ KARTÁČKY
Součástí každodenní dentální hygieny by mělo být i čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky v kombinaci se zubní nití. Zbytky potravy uvízlé mezi zuby jsou zejména během noci rozkládány bakteriemi, které produkující látky kyselého charakteru. Ty leptající zubní sklovinu a způsobující zubní kaz. Většina běžných zubních kartáčků bohužel tyto zbytky potravy neumí zcela odstranit. Proto je vhodné při čištění mezizubních prostor sáhnout po mezizubním kartáčku.
Mezery mezi zuby nejsou stejně velké, a proto je třeba používat více velikostí
kartáčků. Příliš malý kartáček neodstraní plak z celé vnitřní plochy
zubů, příliš velký mezizubní kartáček zase může způsobit poranění dásní a
skloviny. S výběrem vhodné velikosti vám samozřejmě pomohu v rámci vyšetření u mě v ordinaci.
Mezi nejrozšířenější mezizubní kartáčky patří Curaprox a TePe, ale také japonská značka GUM. Speciální péči o mezizubní prostory také nabízí bateriový Flosser WaterPick.
Ukázka mezizubních kartáčků od firem Curaprox a Tepe
ZUBNÍ KARTÁČKY IONICKISS
Jako novinku vám ve své ordinaci nabídnu možnost zakoupit si tento ionický zubní kartáček.
Kartáček funguje na principu (+/-). V praxi to vypadá jednoduše tak, že zubní plak, který se vám v průběhu dne vytváří na zubech má kladný náboj (+) a povrch zubů má záporný náboj (-). Ionizační zubní kartáček IONICKISS má malou lithiovou baterii zabudovanou do rukojeti zubního kartáčku. Baterie je připojena k titanové tyčince, která prochází zubním kartáčkem. Na rukojeti zubního kartáčku je tenký kovový pásek Ionipad. Před čištěním zubů je nutné navlhčit prsty vodou, které přijdou do kontaktu s kovovým páskem a vlhkost tak vytvoří uzavřený okruh, kde se generují záporné ionty.
Ionizace pak narušuje iontovou vazbu mezi plakem a zubem, a tím odpuzuje plak od povrchu zubů směrem k hlavici kartáčku.
Zubní kartáčky IONICKISS mají výměnné hlavice různých typů a tvrdostí, takže si můžete vybrat dle svých preferencí (kartáček je standardně dodáván s hlavicí, která má vlákna střední tvrdosti, ovšem osobně doporučuji dokoupit hlavice s měkkým vláknem).
ZUBNÍ PASTY
Sensodyne Rapid poskytuje dlouhotrvající ochranu před bolestí citlivých zubů
Zubní pasta bez fluoru - vhodné pro pacienty s alergií na fluor
Zubní pasta z přírodních produktů a bez přidaného fluoru
Výběr zubní pasty se nejčastěji odvíjí od individuálních potřeb jednotlivce (chuť, pěnivost, svěžest po čištění, cílené řešení problémů v ústech).
Nejdůležitější pilířem ústní hygieny je však poctivé manuální odstranění zubního plaku, které nic nenahradí. O to se postará správně vybraný zubní kartáček. Zubní pasta může naopak podpořit léčbu citlivosti zubů, zánět dásní, parodontologické onemocnění nebo potíže s dechem (halitosis).
Máte problémy se zuby?
Citlivé zuby - Problém s citlivými zuby trápí víc než polovinu populace. Je několik příčin, které způsobují citlivost zubů nebo problémy s odhalenými zubními krčky. Kromě správného čištění můžete léčbu podpořit speciálně vybranou pastou s obsahem většího množství fluoridů nebo jiných látek, které pomáhají k uzavírání citlivých dentinových kanálků. Naopak je potřebné se vyhýbat zubním pastám s vysokou abrazivitou.
Zánět nebo krvácení dásní - Zmírnění příznaků krvácení (zánětu dásní) je komplikovanější než v případě citlivých zubů. I v tomto případě může pomoci správný výběr zubní pasty. Její složení může napomáhat zpevnění dásně či zastavení krvácení. Léčebné pasty často obsahují chlorhexidine, který působí antibakteriálně.
Zabarvené zuby - Potraviny i nápoje každý den zabarvují zubní sklovinu. V případě povrchového zabarvení, je možné odstranění pomocí zubních past na bělení zubů. Ty obsahují látky, které zuby precizně čistí a po čase mohou získat světlejší odstín. V některých zubních pastách dokonce najdete i karbamid peroxid, který se používá při bělení zubů.
Zuby máte v pořádku, ale trápí vás jiný problém?
Trpím na afty - Citlivost ústní dutiny je dnes již poměrně rozšířeným problémem. V takovém případě je potřeba dávat si pozor na složení zubních past a vyhýbat se zubním pasta s pěnidly SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát). Tyto zubní pasty sice méně pění, ale jsou šetrnější k ústní dutině. Obezřetnost je třeba věnovat i výběru ústních vod s vysokým obsahem alkoholu, které v případě aftů mohou problém zhoršovat, jelikož oslabují sliznice dutiny ústní.
Užívám homeopatika - Málokdo to ví, ale s homeopatiky je potřeba dávat si pozor na to, jakou zubní pastu používáte. Pokud užíváte homeopatika, měli byste hledat zubní pasty bez mentolu. Výběr sice není tak široký, ale je dobré, že takové pasty existují.
Mám alergii na fluor - Tento typ alergie není úplně obvyklý, ale objevit se může. Fluoridy jsou prospěšné pro posílení zubní skloviny. S alergií na fluor raději vyhledejte zubní pasty bez fluoridů nebo nově se objevující se pasty hydroxyapatitem, který také obnovuje zubní sklovinu a složením je blízký naší sklovině.